• مقدمه

در این مرحله قصد داریم نحوه‌ی تبدیل طرحی ترسیم شده از محیط Model را با رعایت قواعد نقشه‌کشی به Layout با سایز کاغذ A3 در مقیاس ۱/۲۵۰ را توضیح دهیم. در ابتدا توصیه می گردد بخش اول این مطلب را بدلیل پیش نیاز بودن از لینک زیر مطالعه فرمائید:

 

تهیه آلبوم نقشه‌ها در یک فایل اتوکد – بخش اول: مقیاس نقشه

 

  • گام اول: انتخاب مقیاس ترسیم و مقیاس نقشه مناسب

بعنوان اولین گام، نقشه‌کش (در موارد خاص طراح سازه یا مدیر پروژه) با توجه به ابعاد کار باید مقیاس‌های مناسبی را برای ترسیم و تولید نقشه انتخاب نماید. این مقیاس‌ها با سایز کاغذی که برای چاپ نقشه انتخاب می‌شود در ارتباط می‌باشد.

 

در پروژه‌های بزرگ نظیر سازه‌های صنعتی و مجتمع‌های ساختمانی اغلب نقشه‌ها برای سایز کاغذ A1 تهیه می‌شود. اما این سایز کاغذ بیشتر برای اینکه در پای کار مناسب برای اکیپ‌های اجرایی باشد، مطلوب برای پهن کردن روی میزهای کنفرانس در اتاق‌های جلسه جهت مشاهده کارفرمایان است. نقشه در کاغذ سایز A3 ترجیح اغلب مجریان و پیمانکاران بعلت سهولت در حمل نقشه و خواندن آن در شرایط نامناسب است.

 

  • گام دوم: تعیین واحد ترسیم و اندازه‌گذاری

برای شروع وارد محیط AutoCAD شده و از قسمت Menu > Drawing Utilities > Units تنظیمات واحد ترسیم مانند شکل زیر انجام می‌گیرد.

Blog950407 - Create Album in CAD (Part 2) 001

نکته: با این تنظیم هر یک واحد ترسیم خط در محیط Model نماینده یک متر می‌باشد.

 

بعد از اتمام ترسیم سازه در محیط Model، نوبت به ترسیم اندازه‌گذاری‌ها می‌شود. بعنوان یک استاندارد می‌توان واحد اندازه‌گذاری را mm انتخاب نمود که موجب افزایش دقت در نقشه‌کشی (و احتمالا اجرا) می‌گردد. برای این کار دستور DIMSTY را تایپ کرده و در پنجره باز شده یک Style جدید تعریف نموده و تنظیمات آن را مانند شکل زیر انجام دهید. در آخر دقت کنید که Style تعریف شده را فعال نمائید (Set Current).

Blog950407 - Create Album in CAD (Part 2) 002

نکته: با این تنظیم هر یک واحد خط ترسیم شده در محیط Model با اندازه‌گذاری ۱۰۰۰ میلیمتر نمایش داده می‌شود.

 

بعد از اتمام کار نقشه‌کشی نوبت به انتقال بخش به بخش نقشه‌ها به محیط Layout است. در شکل زیر پلان یک مخزن آب با تمام جزئیات آن در محیط Model تکمیل شده و آماده انتقال می‌باشد.

Blog950407 - Create Album in CAD (Part 2) 003

  • گام سوم: تنظیمات بخش Layout

اول باید سایز کاغذ و اسم چاپگر را به برگه Layout معرفی نمود. برای اینکار روی تب Layout در پایین برنامه راست کلیک کرده و گزینه Page Setup Manager را انتخاب نموده. در صفحه باز شده گزینه Modify را کلیک کرده تا صفحه تنظیمات چاپ، نمایش داده شود. تنظیمات مانند شکل زیر جهت ایجاد کاغذ چاپ باید انجام گردد.

 

Blog950407 - Create Album in CAD (Part 2) 004

  • گام چهارم: تولید کادر [Title Block] و پنجره سوئیچ به Model

مانند شکل زیر پس از تکمیل ترسیم کادر نقشه، دستور mview را تایپ نموده و مربعی به اندازه کادر نقشه روی آن ترسیم نمائید. بدین ترتیب پنجره سوئیچ به Model ایجاد می‌گردد.

 

پس از آن بر روی گزینه Paper در پایین نقشه کلیک کنید تا کنترل پنجره سوئیچ فعال گردد. حالا می‌توانید مانند دوربین عکاسی ناحیه‌ای از Model را که قصد دارید تبدیل به نقشه شود، وارد کادر نمایش نمائید و سپس گزینه Model را کلیک کنید تا پنجره قفل گردد.

Blog950407 - Create Album in CAD (Part 2) 005

  • گام پنجم: ایجاد مقیاس

ما قصد داریم پلان مخزن آب که در Model بصورت ۱:۱ با واحد متر ترسیم شده اینجا در Layout با واحد mm در سایز کاغذ A3 با مقیاس ۱/۲۵۰ نمایش داده شود. پس با این مقیاس هر یک متر در محیط Model برابر است با ۱۰۰۰/۲۵۰  یا ۴ میلیمتر در محیط Layout. به تعریف اتوکدی:

 

Paper Units: 4  =  Drawing Units: 1

 

برای تعریف این مقیاس به برنامه مانند شکل زیر پس از فعال کردن پنجره سوئیچ، از بخش Viewport Scale مقیاس ۴:۱ را انتخاب نمائید و پنجره را قفل کنید.

Blog950407 - Create Album in CAD (Part 2) 006

به این صورت پلان مخزن در مقیاس ۱/۲۵۰ در کاغذ A3 جهت چاپ آماده می‌گردد. در آخر مدل را Save نمائید.

 

Blog950407 - Create Album in CAD (Part 2) 007

همچنین توصیه می شود بخوانید:

screenshot-11_16_2016-6_48_40-pmتهیه آلبوم نقشه‌ها در یک فایل اتوکد – بخش اول: مقیاس نقشه

screenshot-11_16_2016-6_48_40-pmقرار دادن [Embed] عکس در اتوکد بدون لینک