دوشنبه ، ۲۹ آبان ، ۱۳۹۶
Menu

آخرین مطالب

چگونه می‌توان مهندس سازه شد؟110۱۳۹۵ ، ۰۳ ، ۱۰

Blog 941118 - How to ba a Str. Eng. 0001

 وقتی برای عموم نام مهندسی سازه مطرح می‌شود، معنی و مفهوم اصلی مهندسی عمران (Civil Engineering) تداعی می‌گردد. با اینکه گرایش‌های دیگر مهندسی عمران در جایگاه خود از اهمیت بالایی برخوردارند اما این نتایج و خروجی مهندسی سازه است که برای جامعه ملموس و شناخته شده تر است. بعنوان مثال آنگونه که فرآیند مهندسی سازه برای جامعه قابل درک است، فرآیند مهندسی خاک یا مهندسی ساحل قابل درک نمی‌باشد. علت هم گره خوردن پروژه‌های سازه‌ای نظیر پل، تونل و ساختمان با روزمرگی مردم است. تقریبا همه افراد، نامهایی از بلندترین برجها و طولانی‌ترین پلهای جهان شنیده و گهگاه از کنار آنها عبور کرده‌اند.


Blog 941118 - How to ba a Str. Eng. 0002
 

بعلت وابسته بودن جان تعداد کثیری انسان به صحت اجرای پروژه‌های سازه‌ای، فعالیت در این رشته مستلزم برآورده شدن ضوابط بسیار پیچیده و سختگیرانه با حاشیه امنیتی بالا است که به طبع آن مهندس سازه با فضای تنگی برای وقوع اشتباه در فرآیند تحلیل و محاسبات مواجه می گردد. به همین خاطر مهندس سازه نیازمند دقت عمل و توان محاسباتی بالا در تحلیل نیروها و تغییرشکلها می‌باشد.

تخصص سازه مانند سایر تخصص‌ها، یک شبه حاصل نمی‌گردد و نتیجه سالها مطالعات و کسب تجربه در زمینه‌های مختلف مهندسی است. از آنجاییکه پیکره مهندسی سازه از علوم پایه، ریاضی و فیزیک پی‌ریزی شده، علاقه‌مندی و جهت گیری به این رشته از قبل ورود به دانشگاه باید در فرد ایجاد گردد. مشتقات علم ریاضی نظیر جبر، هندسه، مثلثات، محاسبات عددی، معادلات دیفرانسیل و انتگرال همگی جزو پیکره اصلی این رشته محسوب شده و قوانین اصلی فیزیک جزو لاینفک برای تفسیر مسائل مهندسی محسوب می گردد.

دروس پایه‌ای که مهندس سازه در دانشگاه فرا می‌گیرد شامل استاتیک، دینامیک، مهندسی مواد، مکانیک جامدات، تحلیل سازه‌ها، طراحی سازه‌ها کاربرد کامپیوتر می‌باشد. بعلاوه در بحث طراحی سازه‌ها مهندس سازه با توجه به نوع مصالح و رفتار آن مثل بتن، فولاد، آلومینیوم و چوب سبک و روند طراحی را آموزش می‌بیند. در کنار تمامی این آموزش‌ها یادگیری زبان انگلیسی از چندین حیث برای مهندس سازه الزامی است. ایجاد بستری مناسب جهت همکاری، تبادل اطلاعات و انتقال تکنولوژی در ابعاد بین‌المللی نیازمند تسلط قابل قبول مهندس سازه به زبان انگلیسی می‌باشد.

مهندس سازه در طول تحصیل با دو مبانی تحلیل ساختمان و پل بصورت کلاسیک آشنا می‌گردد. اما با ورود به بازار کار بسته به نیاز صنعت و علاقه شخصی، اغلب یکی از این گرایش‌ها بصورت ویژه و تخصصی در طول عمر مهندسی دنبال می‌گردد. بطور مثال با مروری در آگهی‌های استخدام دیده می‌شود کارفرمایی بعضاً نیاز به مهندسی دارد که ۲۰ سال از عمر خود را تنها و تنها در ساخت پل صرف نموده یا ۱۵ سال تجربه کار در ساختمانهای اسکلت فلزی دارد.

در همه جای دنیا اخذ مدرک مهندسی سازه (چه در مقطع لیسانس و چه در مقطع فوق لیسانس) برای بدست آوردن شغل مهندسی شرط لازم ولی کافی نیست. به قول قدیمیها “نکرده کار، نبرند بکار”. تمامی رشته‌های مهندسی عمران دارای گواهی‌نامه‌های مختلفی (مانند گواهی جوش، گواهی انواع نرم‌افزارها و دوره‌های محاسباتی خاص، گواهی کارشناس قضایی، پروانه نظارت، محاسبات و اجرا و…) هستند که یک مهندس جهت کسب آنها نیاز به شرکت در آزمونهای مرتبط دارد. اما در اولین گام آزمونی بنام آزمون پایه مهندسی [Fundamentals of Engineering Examination] در سطح بین‌المللی برگزار می‌گردد که دانشجویان قبل از فارق‌التحصیلی هم می‌توانند در آن شرکت کنند. قبولی در این آزمون کلید طلایی ورود به بازار کسب و کار تلقی می‌گردد. محتوای این آزمون که با ۱۸۰ مسئله در ۸ ساعت برنامه‌ریزی شده، تنها به مسائل تحلیل سازه‌ای معطوف نبوده و تمام ابعاد رشته مهندسی عمران از قبیل ریاضیات، استاتیک، شیمی عمومی، کامپیوتر، اقتصاد مهندسی، آمار و احتمال، مکانیک سیالات، ترمودینامیک و اخلاق مهندسی را در بر می‌گیرد. با این حال مهندسین جوان با قبولی در این آزمون جهت کسب تجربه و درک تلفیق علم با صنعت نیازمند گذراندن دوره‌های کارآموزی می‌باشند.


Blog 941118 - How to ba a Str. Eng. 0003

در ادامه مهندس سازه جهت اخذ جواز شرکت در آزمون مهندسی حرفه‌ای [Professional Engineering Exam] می‌بایست چهار سال سابقه کار حرفه‌ای را در کارنامه خود همراه داشته باشد. پشت سر گذاشتن این آزمون مهر تاییدی بر احراز صلاحیت در رشته مهندسی عمران می‌باشد ولی برای کسب عنوان مهندسی سازه هنوز کافی نیست.

در آخرین گام مهندس سازه باید در آزمون مهندسی سازه [Structural Engineering Examination] که در دو روز متوالی و مجموع ۱۶ ساعت برگزار می‌گردد، شرکت نماید. این آزمون در دو گروه مهندسی سازه‌های ساختمانی و مهندسی سازه‌های پل برگزار می‌گردد. البته در هر دو این آزمونها نیمی از محتوا مشترک و نیمی دیگر مختص رشته مربوطه می‌باشد.

برای مهندس سازه، مقوله یادگیری و کسب علم همواره دریایی بی پایان است. همیشه باید به یاد داشت که یک مهندس سازه موفق هیچگاه دست از یادگیری بر نمی دارد. بنظر عبارت “ز گهواره تا گور دانش بجوی” با الهام از سبک زندگی یک مهندس روایت شده است. شوربختانه یا خوشبختانه علم مهندسی بصورت مداوم در حال تغییر و تحول است. مصالح نوین و روش‌های گوناگون همیشه در حال توسعه‌اند و مهندس سازه باید با این روند همگام باشد. هر پروژه‌ای در نوع خود درسی تازه است و به سرانجام رساندن آن نیازمند ابداع روشهای نو و رویکردهای جدید مهندسی است.

مطالعات مداوم برای مهندس هیچ دلالتی بر فراموشی مطالب یا کم حواسی او ندارد، بلکه ابزار فائق شدن بر چالش‌های جدیدی است که هر روز و هر لحظه او را احاطه کرده است. سرانجام کار پرمشقت مهندس سازه مملو از رضایت و حس توانایی خلق چیزی است که باعث تحول در جامعه و زندگی شخصی انسانها می‌گردد.


منبع:

www.civilengineeringcareers.org

 

 


بخش نظرات سایت :

دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.


كليه حقوق مادی و معنوی سايت محفوظ مي باشد. © 1395-1394