دوشنبه ، ۷ اسفند ، ۱۳۹۶
Menu

آخرین مطالب

دو نکته اساسی پیرامون طول گیرایی و وصله آرماتور6917۱۳۹۵ ، ۰۹ ، ۰۵

blog950900-tips-about-rein-anchorages-000

  • مقدمه

تعیین طول گیرایی و وصله آرماتورهای اعضای بتنی طبق ضوابط موجود، با هر شرایطی مسئله پیچیده‌ای محسوب نمی‌گردد اما در نظر گرفتن نکاتی ظریف در عین حال حیاتی که با تجربه‌ی سالها طراحی و حضور در محیط اجرا، حاصل شده است شاید برای همه طراحان مخصوصا در فرصت کوتاه کاری مقدور نباشد. در این مقاله قصد داریم برخی از این نکات را برای شما مطرح نمائیم.

  • قبل از آن تعریف طول گیرایی میلگرد قلابدار

زمانی در یک شرکت مشاور مشغول بکار شدم و متوجه شدم یکی از همکاران طراح که اتفاقا دارای مدرک و سابقه محاسبات قابل قبولی بود، در درک مفهوم طول گیرایی میلگرد دچار اشتباه شده بود که خوشبختانه قبل از بیرون رفتن نقشه‌های پروژه ایشان، مورد توسط کنترل‌کننده تشخیص و رفع گردید.

طبق بند ۹-۲۱-۲-۱-۲ مقررات ملی ویرایش ۹۲ طول مستقیم میلگرد از انتهای آزاد تا شروع قلاب بعلاوه شعاع قلاب انتهایی بعلاوه قطر میلگرد بعنوان “طول گیرایی میلگرد قلابدار” پذیرفته می‌شود. به شکل زیر توجه فرمائید.

blog950900-tips-about-rein-anchorages-001

  • برآورده ساختن طول گیرایی و وصله در میلگرد طولی تیرها

همانطور که اشاره شد روابط نسبتا ساده‌ای جهت تعیین پارامترهای مربوطه وجود دارد اما نکات آن چیست؟ در محل اتصال تیر به ستون کناری ساختمان (تیر غیر ممتد) هنگام تامین طول گیرایی میلگرد تیر در ستون نکته، انتخاب سایز آرماتور طولی تیر است. طبق روابط ارائه شده بطور مثال برای آرماتور T22 طول گیرایی میلگرد قلابدار برابر ۴۰۷ میلیمتر است همچنین با رجوع به شکل بالا باید حداقل به اندازه ۵۰ میلیمتر هم فضا از انتهای قلاب در داخل ستون در نظر گرفته شود. پس حداقل بعد ستون در ساختمان (در راستای آرماتور) برای استفاده از آرماتور T22 برابر ۴۵۷ (بگوییم ۵۰۰) میلیمتر می‌باشد.

دقت کنید در نقشه‌هایتان بخاطر اشتباهات سطحی دچار دوباره کاریهای پر هزینه نگردید!

نکته بعدی آنکه به ضریب آلفا که در بند ۹-۲۱-۲-۴-۱ مورد الف  مقررات ملی ویرایش ۹۲ اشاره شده توجه کنید. در این بند گفته شده که اگر زیر آرماتور افقی (در ناحیه گیرایی) بیش از ۳۰ سانتیمتر بتن تازه قرار گرفته باشد، می‌بایست ۳۰% به طول گیرایی افزوده گردد.

منظور آیین‌نامه از این بند این است که آرماتورهای فوقانی تیر اگر بصورت بدون قلاب در بتن مهار می‌شوند، دارای طول گیرایی به اندازه ۱/۳ برابر بیشتر از آرماتورهای تحتانی باشند. خب در نقشه‌ها که تمام آرماتورها در انتها بصورت خم شده ترسیم می‌شود پس نکته این بند به ظاهر بی ربط چیست؟

نکته آنجاست که در بند ۹-۲۱-۴-۲-۱ مقررات ملی ویرایش ۹۲ برای تعیین طول پوشش وصله میلگرد عنوان شده که حداقل برابر ۱/۳ برابر رابطه طول گیرایی میلگرد کششی باشد. پس:

طول وصله پوششی میلگرد پایین تیر (یا فونداسیون) برابر است با:

۱٫۳×(ld)

طول وصله پوششی میلگرد بالای تیر (یا فونداسیون) برابر است با:

۱٫۳×۱٫۳×(ld)

البته شایان ذکر است جهت ایجاد ذهنیت برای شما خواننده عزیز، در روابط بالا فرض بر آن است که ضریب آلفا از رابطه ld خارج شده است.

  • طول انتظار آرماتور ستون در فونداسیون

تقریبا موضوع بالا از مهمترین سوالاتی است که در ذهن هر طراحی شکل می‌گیرد. طول انتظار چقدر باشد تا هم جوابگوی طول وصله باشد هم هنگام وصله کردن مانند شکل زیر دچار خمیدگی نگردد.

blog950900-tips-about-rein-anchorages-002

طبق ضوابط آیین‌نامه، محل وصله آرماتور ستون باید در نیمه میانی ارتفاع ستون قرار گیرد. بعنوان مثال برای آرماتور T32 در قاب با شکل‌پذیری زیاد مقدار طول وصله پوششی (با کمک گرفتن از مقدار مناسب خاموت در ناحیه وصله آرماتور ستون)، برابر ۱۵۰۰ میلیمتر می‌شود.

اگر ارتفاع ستون نیز ۴ متر باشد، محل شروع وصله ۱۲۵۰ میلیمتر بالاتر از روی فونداسیون باید قرار گیرد. پس حداقل طول انتظار آرماتور T32 در ستون از روی فونداسیون برابر  ۱۵۰۰+۱۲۵۰=۲۷۵۰ میلیمتر (بگوییم ۳ متر) باید در نظر گرفته شود.

Blog950900 - Tips about Rein Anchorages 003-2

Suggestion Iconلطفا در راستای بهبود و ایراد زدایی مقاله، نظرات و پیشنهادات ارزشمند خود را در بخش کامنتها (در زیر) ارائه فرمائید.

همچنین توصیه می شود بخوانید:

screenshot-11_16_2016-6_48_40-pmطرح اختلاط بتن گام به گام با حل مثال

 

 


بخش نظرات سایت :

دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.


كليه حقوق مادی و معنوی سايت محفوظ مي باشد. © 1395-1394