پروژه ساخت مرکزپزشکی سنفورد که هفتمین مرکز پزشکی بزرگ در ایالات متحده آمریکا می­باشد در مساحتی به وسعت ۹۳/۰۰۰ متر مربع و در زمینی به وسعت ۱۰۹ هکتار تعریف شده است.

این ساختمان دارای اسکلت فلزی با فونداسیون بتنی و هسته برشی و نمای آن شامل قطعات بتنی پیش ساخته، آجر و سنگ است. کارهایی که در محوطه اطراف ساختمان  انجام می­شود شامل اجرای پارکینگ و راه­های دسترسی و اجرای ۱۴۰۰ متر مکعب خازن هدایت و جمع آوری آبهای سطحی می‌باشد.

چالش­های پیش رو

اولین چالش این است که مرکز درمانی در معرض دوره­ های شدید یخبندان قرار می گیرد که به همین خاطر توان مقاومتی خاک منطقه را به شدت کاهش می دهد. چالش بعدی وجود آبهای زیرزمینی در خاکی است که قابلیت متورم شدن دارد. با این حال برنامه زمان­بندی کوتاه مدت (۳۰ ماهه) این پروژه در شرایطی که آب و هوای این منطقه در زمستان برای ساخت و ساز به هیچ وجه مناسب نبوده، از مشکلات دیگری است که لزوم خلاقیت و نو­آوری در اجرای این پروژه را هر چه بیشتر آشکار می سازد.

 blog950323 - Virtual Design and Constraction 001

 وضعیت نامناسب خاک منطقه

 

مطلبی که از ابتدای پروژه به شدت مورد توجه قرار داشت، به حداقل رساندن هزینه‌ها بود. به همین خاطر در ابتدا مطالعات زمین شناسی و بررسی لایه‌های زیرین خاک انجام گرفت، که نشان می داد باید تا جای ممکن پی را کوچکتر اجرا نمود. در خصوص نسبت بهینه پی به ارتفاع ساختمان تحقیق و بررسی انجام گرفت و در یک روش نادر علی رغم وجود زمین وسیع جهت احداث، ترجیح داده شد از حداکثر ارتفاع بهینه استفاده شود که باعث صرفه­ جویی زیادی در هزینه­ ها گردید.

معضلات دیگری از جمله حجم زیاد آبهای سطحی در محل پروژه به چشم می خورد. جهت حل این موضوع بجای انتقال به سیستم فاضلاب شهری از مخازن جمع­ آوری آب سطحی به حجم ۱۴۰۰ متر مکعب استفاده گردید که امکان نفوذ مستقیم آب را فراهم می­ آورد. همچنین نوع طراحی سازه­ ای اجازه نمی‌داد قبل از اجرای سه سقف، بکفیل در فونداسیون کامل گردد. این محدودیت سه ماه برنامه­ زمان‌بندی را افزایش می‌داد که گروه سازنده با اجرای دیوار بتنی حائل جهت پایداری زمین (MSE) گرداگرد محیط ساختمان امکان بکفیل را فراهم آورد.

0102_edu

طراحی و ساخت مجازی

تیم مجری این پروژه تصمیم گرفت در بخش­هایی با استفاده از تکنیک طراحی و ساخت مجازی (VDC) کیفیت و دقت تصمیمات و برنامه‌ریزی­ها را بالا ببرد. در این پروژه تیم مجری از VDC جهت مدل سازی شرایط موجود، برنامه‌ریزی و زمان‌بندی پروژه، تحلیل و بررسی سایت محل احداث، هماهنگی در نقشه‌های سه بعدی، برنامه ­ریزی در تجهیز و بهره‌برداری از سایت و طراحی روشهای اجرا استفاده نمود.

این روش کمک کرد تا مشکلات غیر معمول و خاص پروژه قابل پیش‌بینی و ملموس‌تر گردد. با استفاده از این سیستم (VDC) تجهیزات و منابع قابل حمل پیش‌بینی گردید و بهترین مکان برای آنها طراحی شد که این اقدام موجب کاهش در اتلاف زمان گردید. همچنین این سیستم (VDC) باعث گردید ارتباط کاملتر و بهتری بین دفتر فنی پروژه و تیم اجرایی برقرار گردد.

این روش همچنین هماهنگی مناسبی در بخش نرم افزاری ایجاد نمود. بطور مثال زمانی که در ابتدای کار بخش معماری کار خود را تکمیل می کرد، در طرف دیگر بررسی‌ها لزوم انجام پایداری با دیوار حائل انجام شده بود. بنابراین با استفاده از نرم‌افزارهای دیگر اجرای آن در نقشه‌ها پیش‌بینی شد.

در نهایت با استفاده از این سیستم یک سناریوی کامل با پیش‌بینی مشکلات پیش رو برای پروژه تدوین گردید که باعث صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای در وقت و هزینه شد. این روش به تیم سازنده و طراح و مالکین پروژه اجازه داد با استفاده از مدل کامپیوتری تصمیمات حیاتی و مهم و بحرانی را قبل از پیاده سازی در سایت، اتخاذ نمایند و نتیجه را بررسی کنند. قبل از اجرا، هر بخش بطور کامل مدل سازی شد و کلیه بخشها هماهنگ گردید و کلیه تداخلات و ناهماهنگی ها مرتفع گردید.