شنبه ، ۱ مهر ، ۱۳۹۶
Menu

آخرین مطالب

انتقال پلان پروژه از اتوکد به دستگاه GPS یا گوگل اِرث [Google Earth]2282۱۳۹۵ ، ۰۹ ، ۲۳

blog950900-cad-to-google-earth-000

  • مقدمه

در پروژه های بزرگ نظیر راه سازی، جاده کشی، مجتمع های تجاری، فرودگاه ها، کارخانه ها و … پلانهای مادری تحت عناوین [General Plan] یا [General Arrangement Plan] وجود دارند که کلیات طرح را در مقیاس کلان نمایش می دهند. در این نقشه ها ارتباط بین فازهای پروژه و حد و مرز پروژه با همجواری هایش بصورت دقیق مشخص می گردد. در شکل زیر نمونه ای از یک پلان مادر که برای یک کارخانه تولید مس می باشد، نشان داده شده است (البته نقشه زیر در زمانی تولید شده که گوگل ارث و اتوکد وجود نداشته! و بصورت دستی ترسیم شده است).

 

blog950900-cad-to-google-earth-001

 

همانطوری که مشاهده می کنید در نقشه بالا تمام اجزاء مانند توپوگرافی منطقه، آبراهه ها، طرح جامع [Master Plan] کارخانه، راه های دسترسی، خاکریزی و خاکبرداریها یکجا ترسیم شده است. با استفاده از چنین نقشه ای می توان کل محدوده پروژه را مورد بررسی قرار داد.

امروزه یکی از راه های ساده جهت تولید چنین نقشه هایی استفاده از نرم افزار Google Earth است. در ادامه یکی از مناسب ترین روش های انتقال پلان نقشه از نرم افزار اتوکد به گوگل ارث (یا دستگاه GPS) توسط نرم افزار Expert GPS ارائه می گردد. قبل از آن مختصری راجع به سیستم مختصات بدانیم.

  • سیستم مختصات UTM

محیط برنامه اتوکد (دو بعدی) دارای مختصات کارتزین X و Y است که قابل سازگاری با سیستم مختصات جهانی UTM می باشد. حالا سوال اینجاست که UTM چیست؟

کلمه UTM مخفف Universal Transverse Mercator می باشد. این سیستم مختصاتی کره زمین را بر اساس شکل زیر به ۶۰ مستطیل یکسان [Zone] تقسیم نموده است که نقاط داخل هر مستطیل بوسیله مختصات X و Y مشخص می گردد.

 

utm-zones-structech-ir

 

همانطور که ملاحظه می کنید تهران داخل زون ۳۹S و مشهد داخل زون ۴۰S قرار گرفته است. داخل هر کدام از این زون های مستطیلی، بوسیله مختصات X و Y با واحد متر تقسیم بندی شده است. تنها تفاوت در سیستم UTM این است که محور X با نام Easting و محور Y با نام Northing خوانده می شود. به شکل زیر توجه کنید.

 

blog950900-cad-to-google-earth-002

نکته آخر آنکه هر پروژه ای در هر نقطه از جهان بصورت خاص دارای یک مختصات UTM است که قابل اعمال در فایل اتوکد می باشد.

  • مراحل کار

همانطوری که در بالا توضیح داده شد نقشه حاوی پلان پروژه در اتوکد باید دارای مختصات منطبق بر سیستم UTM باشد تا هنگام انتقال به محل درست روی نقشه گوگل ارث هدایت شود. البته اگر نقشه فاقد مختصات UTM بود نگران نباشید، مشکلی نیست تنها شرط لازم و کافی نقشه این است که بصورت ۱:۱ ترسیم شده باشد. مراحل انتقال را بصورت زیر دنبال کنید:

۱- فایل نقشه پروژه را توسط نرم افزار اتوکد اجرا کنید.

۲- از فایل یک Save As با فرمت dxf نسخه ۲۰۰۷ تهیه نمائید. در این فایل می توانید تنها بخشهایی را که جهت انتقال نیاز است را نگه دارید و بقیه را حذف کنید تا حجم فایل سنگین نگردد.

۳- نرم افزار Expert GPS نسخه ۴٫۸۶ را اجرا کنید. محیط برنامه مانند شکل زیر است.

blog950900-cad-to-google-earth-003

۴- کلید میانبر Ctrl+I را انتخاب کنید تا برنامه پنجره Import را نمایش دهد. از آنجا آدرس فایل dxf که پیش تر ذخیره کرده بودید را معرفی نمائید. بعد از این کار پنجره ای بشکل زیر باز می شود.

 

blog950900-cad-to-google-earth-004

پنجره بالا دو بخش دارد:

 

بخش اول – تنظیمات ستون سمت چپ است که در صورت UTM بودن نقشه باید استفاده شود. در صورت انطباق مختصات نقشه با سیستم مختصات UTM، نوع مختصات را برابر WGS 84 قرار دهید و زون پروژه را از روی شکل بالا تعیین نمایید. گزینه North بیانگر نیم کره شمالی است که برای همه جای ایران ثابت است.

بخش دوم – تنظیمات ستون سمت راست است که در صورت UTM نبودن نقشه باید استفاده شود. در این بخش از شما خواسته می شود که برای سه نقطه متفاوت از پروژه، مختصات محلی و UTM را وارد کنید. به این ترتیب نرم افزار Expert GPS بطور خودکار مختصات پروژه را به UTM تبدیل می کند.

 

۵- بعد از تکمیل پنجره Import و انتخاب OK، تمام ترسیمات موجود در فایل dxf مانند شکل زیر بر روی نقشه جغرافیایی Expert GPS قرار می گیرد. خطوط مشبک در شکل زیر نشانگر مختصات Easting و Northing است که به فواصل ۱۰۰۰ متر و خطوط توپوگرافی اصلی با فواصل ۵۰ متر ترسیم شده است.

blog950900-cad-to-google-earth-005

۶- بعنوان آخرین مرحله کافی است از نرم افزار Expert GPS خروجی گرفته شود. برای دستگاه GPS فایل را با پسوند gpx ذخیره کنید و برای Google Earth از برنامه، Export با پسوند kml بگیرید. اگر برنامه Google Earth را از قبل داشته باشید فقط کافی است روی فایل ساخته شده kml کلیک کرده تا بتوانید پروژه خود را بصورت ماهواره ای مانند شکل زیر مشاهده کنید.

blog950900-cad-to-google-earth-006

جهت تهیه نرم افزار Expert GPS نسخه ۴٫۸۶ به لینک زیر مراجعه فرمائید:

نرم افزار پرتابل Expert GPS 4.86


بخش نظرات سایت :

دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.


كليه حقوق مادی و معنوی سايت محفوظ مي باشد. © 1395-1394